DFN 2008 w WCSS

Z KdmWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

WCSS już po raz piąty uczestniczył w Dolnośląskim Festiwalu Nauki. W 2008 roku zorganizowane zostały dwie imprezy w ramach pasażu Podróż w świat techniki oraz Informatyczne drogowskazy:

Podczas wykładu o wolnych źródłach wiedzy uczestnicy zapoznali się z definicją Wolnych Dóbr Kultury i podstawowymi wolnościami, którymi powinny charakteryzować się takie dobra. Dowiedzieli się także jakie praktyczne konsekwencje niosą ze sobą wolne licencje i jak korzystać z dzieł na nich udostępnianych. Na przykładzie Wikipedii omówione zostały dobre i złe przykłady wykorzystania.

Pokaz połączony z wycieczką po serwerowni Centrum cieszył się dużą popularnością. Łącznie w ciągu 1 dnia (22 września) odwiedziło nas ponad 180 osób, w tym głównie młodzież gimnazjalna i ze szkół średnich. Pierwszą część imprezy stanowił wykład o superkomputerach znajdujących się w Polsce i na świecie połączony z pokazem ich wykorzystania do obliczeń naukowych z zakresu dynamiki molekularnej i genetyki.

Prezentację zastosowań symulacji komputerowych w badaniach genetycznych przedstawił Wojciech Waga. Pokaz dynamiki molekularnej poprowadził dr Karol Langner z Instytutu Chemii Fizycznej i Teoretycznej PWr. Po prezentacji tematyki badawczej uczestnicy mieli możliwość zobaczyć kolejne etapy pracy: w jaki sposób przygotowywane są dane do obliczeń, jak obliczenia wstawiane są do kolejek na poszczególnych superkomputerach, oraz jak przebiega proces analizy uzyskanych w drodze obliczeń wyników. Ta część imprezy pozwoliła uzmysłowić uczestnikom znaczenie symulacji komputerowych we współczesnej nauce jak również zapoznać ze sposobem pracy naukowca wykorzystującego w badaniach komputery.

W drugiej części młodzież oprowadzona została przez administratorów po trzech serwerowniach Centrum, gdzie miała okazję zobaczyć na jakich maszynach obliczeniowych naukowcy przeprowadzają swoje obliczenia i dowiedzieć się więcej o ich parametrach technicznych. Administratorzy na bieżąco odpowiadali na ciekawe pytania dotyczące specyficznej budowy superkomputerów i klastrów.