Dostępna przestrzeń dyskowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z KdmWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 4: Linia 4:
  
 
* '''/home/$USER'''
 
* '''/home/$USER'''
:Katalogi domowe użytkownika znajdują się w systemach plików /home, które są współdzielone na [[Leo]], [[Nova]] i [[Tezro]]. Z katalogów /home są tworzone kopie zapasowe (''backupy''). Należy przechowywać tam tylko pliki potrzebne do aktualnych obliczeń.
+
:Katalogi domowe użytkownika znajdują się w systemach plików /home, które są współdzielone na [[Leo]], [[Nova]] i [[Tezro]]. Z katalogów /home są tworzone kopie zapasowe (''backupy''). Należy przechowywać tam tylko pliki potrzebne do aktualnych obliczeń. Przechowywanie plików o dużych rozmiarach jest niewskazane.
  
 
* '''/scratch/$USER''' lub '''/lustre/scratch/$USER'''
 
* '''/scratch/$USER''' lub '''/lustre/scratch/$USER'''
:Katalogi przeznaczone na pliki tymczasowe generowane przez programy obliczeniowe znajdują się w systemach plików <code>/scratch</code> ([[Leo]], [[Tezro]]) lub <code>/lustre/scratch<code>, które są oddzielne na wszystkich serwerach. Systemie plików [[Lustre]] jest dostępny ze wszystkich węzłów obliczeniowych klastra [[Nova]]. Użytkownik ma prawa zapisu tylko do swoich katalogów w przestrzeni tymczasowej. Użytkownik powinien kontrolować zajętość tych katalogów, aby zbędne pliki nie zajmowały niepotrzebnie miejsca. Rozmiary przestrzeni <code>scratch</code> na każdym z komputerów podane są w rozdziale [[Maszyny obliczeniowe]]. Kopie zapasowe katalogów w przestrzeni tymczasowej nie są wykonywane.
+
:Katalogi przeznaczone na pliki tymczasowe generowane przez programy obliczeniowe znajdują się w systemach plików <code>/scratch</code> ([[Leo]], [[Tezro]]) lub <code>/lustre/scratch<code>, które są oddzielne na wszystkich serwerach. System plików [[Lustre]] jest dostępny ze wszystkich węzłów obliczeniowych klastra [[Nova]]. Użytkownik ma prawa zapisu tylko do swoich katalogów w przestrzeni tymczasowej. Użytkownik powinien kontrolować zajętość tych katalogów, aby zbędne pliki nie zajmowały niepotrzebnie miejsca. Rozmiary przestrzeni <code>scratch</code> na każdym z komputerów podane są w opisie każdej [[maszyny obliczeniowe|maszyny obliczeniowej]]. Kopie zapasowe katalogów w przestrzeni tymczasowej nie są wykonywane.  
  
 
* '''/archiwum/$USER'''
 
* '''/archiwum/$USER'''

Wersja z 12:29, 25 maj 2011

< Podręcznik użytkownika KDM < Dostęp do KDM

Użytkownicy KDM mają na każdym serwerze do dyspozycji kilka katalogów, w których mogą przechowywać swoje pliki:

  • /home/$USER
Katalogi domowe użytkownika znajdują się w systemach plików /home, które są współdzielone na Leo, Nova i Tezro. Z katalogów /home są tworzone kopie zapasowe (backupy). Należy przechowywać tam tylko pliki potrzebne do aktualnych obliczeń. Przechowywanie plików o dużych rozmiarach jest niewskazane.
  • /scratch/$USER lub /lustre/scratch/$USER
Katalogi przeznaczone na pliki tymczasowe generowane przez programy obliczeniowe znajdują się w systemach plików /scratch (Leo, Tezro) lub /lustre/scratch, które są oddzielne na wszystkich serwerach. System plików Lustre jest dostępny ze wszystkich węzłów obliczeniowych klastra Nova. Użytkownik ma prawa zapisu tylko do swoich katalogów w przestrzeni tymczasowej. Użytkownik powinien kontrolować zajętość tych katalogów, aby zbędne pliki nie zajmowały niepotrzebnie miejsca. Rozmiary przestrzeni scratch na każdym z komputerów podane są w opisie każdej maszyny obliczeniowej. Kopie zapasowe katalogów w przestrzeni tymczasowej nie są wykonywane.
  • /archiwum/$USER
Katalog /archiwum jest dostępny na komputerach Tezro, Leo i Nova. Można tam umieszczać ważne dane, które nie są wykorzystywane do bieżących obliczeń. Użytkownicy mają do dyspozycji prywatne archiwa, z prawami zapisu tylko do swoich katalogów. Pliki widziane w tym katalogu mogą zostać automatycznie przeniesione do systemu archiwizacji. Odczytywanie pliku przeniesionego do archiwum może potrwać od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund, gdyż w tym czasie plik jest automatycznie przywracany. Poza tym korzystanie z archiwum nie różni się od korzystania ze zwykłego katalogu na dysku.
Archiwizowane pliki są przechowywane w dwóch kopiach i są tworzone ich kopie zapasowe. Archiwum ma dużą pojemność.

Zobacz też: archiwizacja danych.