KdmWiki:Tworzenie automatycznych komunikatów
Automatyczne komunikaty umożliwiają wstawianie często powtarzających się fragmetów artykułów w formie jednego, krótkiego linku, który automatycznie "dopisuje" ten fragment do treści artykułu w momencie jego wczytywania do przeglądarki, lub, w drugim wariancie - w momencie zapisywania tekstu artykułu.
Tworzenie komunikatów
W celu stworzenia własnego komunikatu automatycznego, należy:
- utworzyć nazwę artykułu w przestrzeni nazw Szablon: Najprościej można to zrobić poprzez wpisanie do okna adresowego przeglądarki: "http://kdm.wcss.wroc.pl/wiki/Szablon:Nazwa_komunikatu"
- W odróżnieniu od nazw zwykłych artykułów nazwy komunikatów nie mogą zawierać spacji.
- Należy uważać na wielkość liter w komunikatach, gdyż np: komunikat o nazwie "KrowA" nie jest tożsamy z komunikatem "KrOwa"
- wpisać do utworzonego artykułu tekst komunikatu. Tekst ten edytuje się dokładnie tak samo jak teksty zwykłych artykułów - można więc stosować formatowanie wiki, znaczniki html (chociaż nie jest to zalecane) oraz wstawiać obrazki i tabele.
Korzystanie z komunikatów
Rodzaje komunikatów
Istnieją trzy sposoby wstawiania komunikatów:
- metoda subst - powoduje ona jednokrotne wpisanie tekstu komunikatu do kodu artykułu w momencie zapisywania artykułu po edycji.
- w wyniku tej metody tekst komunikatu "łączy się" z resztą artykułu zaś sam link do komunikatu niejako "znika" z kodu artykułu, więc w rezultacie powstaje jednolity tekst, składający się tekstu wpisanego "ręcznie" oraz wklejonego linkiem komunikatu
- korzystanie z metody subst powoduje, że przy zmianie źródłowego tekstu komunikatu, tekst wstawiony do artykułu tą metodą nie ulega zmianom.
- metoda msg (addycja) - powoduje ona wyświetlanie aktualnego tekstu komunikatu przy każdym wczytaniu tekstu artykułu zawierającego w kodzie link do tego komunikatu.
- w wyniku tej metody link pozostaje na stałe w kodzie artykułu i jest "podstawiany" tekstem źródłowym komunikatu przy każdym wczytaniu artykuły do przeglądarki
- korzystanie z metody msg powoduje, że przy zmianie tekstu źródłowego komunikatu, zmienia się automatycznie wyświetlany tekst wszystkich artykułów w których ten komunikat został użyty.
- metoda msgnw - jest to praktycznie to samo co metoda msg, z wyjątkiem tego, że cały tekst komunikatu zostaje automatycznie umieszczony między znacznikami "<nowiki></nowiki>" - umożliwia to np: wstawianie fragmetów kodu, który normalnie byłby interpetowany przez mechanizm wiki.
Tworzenie linków do komunikatów
Linki do komunikatów tworzy się wg schematu:
{{metoda:nazwa_komunikatu}}
a zatem np: link:
{{msg:Stub}}
da taki efekt:
zaś link
{{msgnw:Stub}}
wyświetli na cały kod tego komunkatu bez jego interpretacji:
[[:Szablon:Stub]]
zaś link
{{subst:Stub}}
wpisze tu treść tego komunkatu i sam zniknie (co można sprawdzić edytując ten artykuł)
(tu był kiedyś komunikat typu subst - a teraz zamiast niego jest tylko sama jego treść)
To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.
Uwagi końcowe
Jeśli stosowana jest metoda msg a w tekście komunikatu jest umieszczony link do innej strony typu [[jakaś strona]] to link ten nie jest rejestrowany na stronie specjalnej Linkujące jako linkujący do jakaś strona ze strony w której jest umieszczony dany komunikat, lecz jest rejestrowany jakby był linkowany bezpośrednio ze strony źródłowej komunikatu - czyli ze strony MediaWiki:Nazwa_komunikatu.